Denne hjemmeside anvender cookies. Læs mere

Junkerstatuetten DWK-forårsmarkprøve bedste hund

“Junkerstatyetten är avsedd att utdelas till ”bästa hund”, på DWK’s forårsmarkprøve, som erövrat ett 1:a pris eller en 1:a pris vinnare i Vinnarklass vid DWK´s fältprov.
Priset tilldelas för alltid den förare eller hund som tre gänger erövrat detsamma och är till så skett DWK´s egendom.”

Skænket af Orla T. Walter, Stockholm, Sverige


De, der dyster om Junkerstatuetten er følgende:
 

·Vinderen af ungdomsklassen med 1. pr. og pokal.

·Vinderen af åben klasse med 1. pr. og pokal.

·1. vinderen i vinderklasse med pokal.

Junkerstatuetten er vundet til ejendom af:

Kristian Kristiansen, Aabenraa i 2008.

I 2009 genudsat af Kristian Kristiansen, som evigt vandrende med en tilhørende bog og med samme propositioner.
I denne bog skal være et billede af den hund og fører, som vinder Junkerstatuetten hvert år.
Det er vinderen, som har pligt til af føre denne bog ajour og opbevare Junkerstatuetten forsvarligt, samt aflevere bog og statuetten igen ved næste års forårsmarkprøve i Dansk Weimaraner Klub.
Vinderen må gerne skrive lidt om sig selv og hunden i bogen.

Desværre gik statuetten fra 1987 i stykker og DWK besluttede at erstatte den med en ny.
Ole Hildebrandt Jensen byggede en flot træboks til den nye statuette, som beskytter den på sine rejser og kan benyttes som fin podest, når den står hjemme hos vinderen.

Den nye JunkerstatuetteDenne flotte boks er det nye hjem af JunkerstatuettenDen nye boks til statuetten fremstillet af Ole Hildebrandt Jensen

Junkerstatuetten er vundet af følgende hunde og fører:

2022Hot Shoot´s QonradMartin Bejlegaard
2021Fieldghost Aurora (Åben klasse)Frank Peter Sørensen
2020Ikke uddelt pga. Corona som forhindrede prøveafvikling
2019Cody (Åben klasse)Martin Bejlegaard
2018Cæsar (Åben klasse)Martin Dannemand
2017Falco (Vinderklasse)Martin Pedersen
2016Jarl D´Ombrelune Dan Siig Svendsen
2015Freja (Åben klasse)Ole Hildebrandt Jensen
2014Falco (Unghundeklasse)Martin Pedersen
2013Thornvig´s Janka (Vinderklasse)Karen Sylvest Hansen
2012Scuba’s Hunter (Vinderklasse)Kristian Kristiansen
2011Huntess AstroHanne Bro Hansen
2010Garbus WilmaDan Vestergaard
2009AsleikDan Siig Svendsen
2008Scuba’s HunterKristian Kristiansen
2007 
2006Scuba’s HunterKristian Kristiansen
2005DoxLars Iversen
2004 
2003PigroKristian Kristiansen
2002JosieKaren Sylvest Hansen
2001DoxLars Iversen
2000JimboKim Birkegaard
1999Hermes De BeauvoisSøren Kr. Madsen
1998Højager’s InkaKresten M. Jensen
1997FelixKaren Sylvest Hansen
1996SamsonTonny Westergaard
1995Forster’s GucciNiels Jørgen Drost
1994Højager’s GertiSøren Kr. Madsen
1993Forster’s AndyKirsten Overgaard
1992CnoldSvend Nielsen
1991Forster’s AvviAnders Sisbo
1990TitanIda Sparlund
1989 
1988TitanIda Rasmussen
1987RandiKaj Sommer Sørensen